GoblinCon

GoblinCon

GoblinCon - Bizi Sosyal Medyada Takip Edin.

Cosplay

Cosplay

Cosplay (Japonca: コスプレ kosupure), “costume” ve “play” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş, “kostümlü oyun” olarak kabaca çevrilebilecek bir kelimedir. Çeşitli aksesuarlar ve kostümler kullanılarak anime ve manga, film, oyun, kitap ve cosplay sanatçısının kendi yarattığı karakterlerin taklit edildiği kostüm ve performans sanatıdır.

Cosplayer, cosplay yapan kişilere verilen isimdir. Cosplayerliği meslek olarak yapanlar olmasına karşın hobi olarak yapan insanlar da vardır. Cosplayer bütün bu insanlara genel olarak takılan isimdir.


Etkinliğimize katılacak cosplayer katılımcılardan soyunma odalarını kullamak isteyen katılımcıların bu formu doldurması gerekmektedir.


Etkinlik boyunca hangi kostümleri giyeceğinizi sosyal medyadan duyurmak için GoblinCon Cosplayer Taslağı‘nı kullanabilirsiniz.

Cosplay Yarışması 

Yarışmaya katılmak isteyenler Online Katılım Formunu doldurmak zorundadır. Katılımcılar bu formu doldurduktan sonra kendilerine onay maili atılacaktır.

Yarışma Kuralları

– Her katılımcının GoblinCon bileti olmalıdır. Bileti olmayan katılımcılar yarışmaya katılamazlar.
– Katılımcılar kostüm ve aksesuar kurallarına uygun kostümlerle katılmak zorundadır.
– Sahnede yanıcı, parlayıcı, patlayıcı maddeler ve canlı hayvan kullanımı yasaktır.

– Katılımcıların kostümleri %60 oranında kendileri tarafından yapılmış ya da değiştirilmiş olmalıdır. Başkalarına yaptırılmış kostümler ve mağazadan alınmış kostümler yarışmaya alınmayacaktır (Not: Kostümlerin bu kurala uyup uymadığı jürilerin kararındadır).

– Katılımcılar daha önce ödül kazanmış kostümlerle yarışmaya KATILAMAZLAR. Ödül kazanmış kostümlerini sergilemek isteyen katılımcıları CosWalk yürüyüşüne katılmaya davet ediyoruz.
– Organizatör herhangi bir nedenle uygun görmediği kostümleri yarışmadan diskalifiye etme hakkını saklı tutar.

– Fanart versiyonlar ve orjinal tasarımlar yarışmaya katılamazlar. Bu kostümlere sahip katılımcıları CosWalk’a katılmaya davet ediyoruz.
– Katılımcıların kostümleri ile tek başlarına yürüyebilmeleri gerekmektedir. Acil durumlarda ekibimiz yardım edebilir ancak sahnede tek başınıza yürüyebilmelisiniz. Başvurunuzda seçeceğiniz yardımcı sadece sizinle soyunma odasına girebilmektedir. Kulise ve ön-değerlendirme odasına sadece katılımcılar alınacaktır.


Her katılımcı etkinlik boyunca bilekliklerini takmak zorundadır. Eğer etkinliğe bir günden fazla katılacaksanız, son güne kadar bilekliğinizi çıkarmamanız gerekmektedir. Eğer cosplay yapacaksanız, bilekliğinizi nasıl takacağınızı önceden planlayınız.

Cosplay yarışmasına katılacaklar için ayrı yaka kartları verilecektir. Bu yaka kartları yarışmacılar üzerinde gorünür şekilde, yarışma günü boyunca bulunmalıdır. Yarışmacılar dahil bütün cosplayerlar bilekliklerini takılı bulundurmalı ve istendiğinde gösterebilmelidirler.


Değerlendirme

Katılımcılar belirtilen 3 ana kriter üzerinde değerlendirilecektir:

İşçilik – Katılımcının kostümünü nasıl yaptığı, kullandığı malzemeler ve yaratıcılık
Benzerlik/Detay – Katılımcının kostümü orjinaline ne kadar benzettiği, detaylara verdiği önem
Sunum – Katılımcının kostümünü ön-değerlendirmede jürilere ve sahnede genel olarak nasıl sunduğu

Katılımcılara ön-değerlendirme için belirlenen zamanlar vardır. Bu zamanlar size e-mail ile iletilecektir. Ön-değerlendirmeye giriş yapmak için belirtilen saatten en az yarım saat erken gelmeniz gerekmektedir. Her katılımcının ön-değerlendirme süresi maksimum 3 DAKİKADIR. Bu süre içerisinde jürimiz kostümünüzü işçilik ve detay açısından değerlendirecektir. Referans malzemeleri fazladan artı sağlayacaktır. Bunları beraberinizde getirmeyi unutmayınız.

Son puanınız sahnede kostümünüzü sunduğunuzda verilecektir. İzleyicileri ve jürileri şaşırtabilirsiniz ancak organizatöre yapacağınız şeyleri önceden sormayı unutmayınız! Bunu yapmamanız durumda yarışmadan diskalifiye olabilirsiniz!

Yarışma Hakkında

Katılımcıların yarışmadan bir (1) saat önce alana gelmesi gerekmektedir. Bu süreçte sadece katılımcılar bu alana alınacaktır. Yarışma başlarken sunucular ve jüriler tanıtılacak ardından katılımcılar belirlenen sıra numaralarına göre sahneye çağrılacaktır. Katılımcıların sahnede en fazla DOKSAN (90) SANİYE süresi olacaktır. Bu sürenin içerisinde sahneye çıkmanız, varsa aksesuarlarınızı yerleştirmeniz, toplamanız ve sahneyi terketmeniz dahildir. Bu süre hiçbir katılımcı için aşılmayacaktır. Sahneye sizinle beraber birisi çıkamaz, sahnede yardımcı bulunamaz. Sahnede kullanmak istediğiniz videoyu başvuru sırasında belirtmiş olmanız gerekmektedir. Videonuzu alanda teslim EDEMEZSİNİZ.


Ödüller

  • Birinciye 5.000₺ !
  • İkinciye 3.000₺ !
  • Üçüncüye 2.000₺ !

JÜRİLERİN TERCİHLERİ SONDUR. LÜTFEN BU TERCİHLERE SAYGI DUYUNUZ!


CosWalk

Yarışmaya katılmadan sahneye çıkıp kostümünü sergilemek isteyen katılımcılarımızı CosWalk’a katılmaya davet ediyoruz! CosWalk süresince katılımcılar sahneye çıkıp kostümlerini sergileyebilir, seyircilere sahne şovlarını sunabilirler! CosWalk sırasında video ve fotoğraf çekimi olacaktır.

CosWalk’a katılmak için buraya tıklayın.